Нероз’ємне клепане з’єднання в машинобудуванні та будівництві використовувалося за часів, коли зварювання було недоступне. І настільки широко, що зараз ототожнюється з епохою парових машин: клепані деталі виглядають архаїчно, але стильно, через що навіть утворився окремий напрям у дизайні, і не лише промисловому.
Клепання частково поступилося зварюванню, але не пішло остаточно в історію. Купити заклепки, будівельні якості дуже високі, сьогодні можна в уніфікованому виконанні, що розраховане на високий рівень механізації монтажних робіт. Але перш ніж надавати перевагу такому виду з’єднань, потрібно розуміти його можливості.
Що таке витяжні заклепки
В промисловості досі використовуються ударні заклепки, встановлення яких потребує взаємодії з двох сторін поверхні, що з’єднується. На відміну від них, витяжні заклепки дозволяють працювати лише з однієї сторони, коли до іншої немає доступу.
Кріпильний виріб складається з двох частин:
- порожньої трубки з буртиком з одного боку. Вона зветься тілом (втулкою) а буртик – голівкою. Тіло вставляється у підготовлений отвір, так, щоб голівка була розташована зовні;
- відривного суцільнометалевого стрижня (сердечника). Він виступає із тіла заклепки і нагадує цвях, який при установці простягається крізь тіло заклепки.
Упираючись у голівку, інструмент захоплює стрижень і витягує його назовні, причому по мірі руху стрижень розширює нижню частину тіла, формуючи гулю – остання і фіксує тіло в отворі. Коли тягове зусилля досягає межі, стрижень обривається, його частина, що залишилася в губках інструменту, стає відходами.
Переваги витяжних заклепок
Подібне кріплення має такі плюси:
- Висока надійність з’єднання – не гірша, ніж ударних заклепок;
- Простота установки без необхідності доступу к іншій стороні, можливість роботи в труднодоступних місцях;
- Відсутність ударного впливу, що вигідно неушкодженістю матеріалу, комфортом при монтажних роботах, можливістю з’єднання матеріалів малої міцності (пластику, дерева);
- Опціональність демонтажу. Витяжні заклепки можливо не лише висвердлити як ударні, але й зрізати зубилом.
Недоліки витяжних заклепок
У даного кріплення є й недоліки, до яких відносяться:
- Залежність від спеціального інструменту. На щастя, асортимент такого дуже великий – від ручних механічних заклепочників до стаціонарних гідравлічних станцій, що забезпечують максимальну продуктивність;
- Висока вартість у порівнянні з іншими типами заклепок. Витяжні заклепки зазвичай коштують дорожче, ніж звичайні затяжки або різьбові заклепки, нарізати їх з цвяхів також не вийде;
- Наявність відходів – відірвані стрижні бажано збирати для утилізації, щоб не забруднювати довкілля.
Інші мінуси витяжних заклепок такі, як послаблення конструкції через чисельні отвори, важкість з’єднання поверхонь, що мають складну геометрію, притаманні взагалі всім заклепкам, але у багатьох випадках вони є єдиним засобом фіксації, наприклад. коли матеріал не піддається зварюванню, а нероз’ємний монтаж важливий.
Leave a Reply